Sisukord  : 
Lasteaiast Rühmad Õppetöö Menüü Aitäh Kontakt

Uudised

Personal

Hoolekogu

Kodukord

Ajalugu

Lapsevanemale

Lastevanemate tasu

Dokumendid

Satish Kumar haridusest käte, südame ja peaga

Kuidas vanem saab last kooliks ette valmistada

Teie laps hakkas lugema

LIHTSAD VÕTTED LAPSE LUGEMA ÕPETAMISEKS

Kas laps on valmis kooli minema?

Orienteerumine ruumis ja ajas koolieelses eas

Inimese peatäi - mida on vaja teada

Nohust

Soovitusi lasteaiaga kohanemiseks

Sünnist küpse isiksuseni. Lugemist täiskasvanud õppija nädalaks

Artiklid ja lingid

Lasteaia järjekord

Lasteaeda vastuvõtu taotlus
Avaleht Lasteaiast Lapsevanemale Inimese peatäi - mida on vaja teada Prindi

Inimese peatäi - mida on vaja teada

Inimese peatäi

Mis on inimese peatäi? Inimese peatäi e. Pediculus humanus capitis on verdimev parasiit, kes elab vaid inimese peas juustega kaetud alal, kus on talle sobilik elukeskkond st. õige temperatuur ja niiskus. Täi on umbes seesamiseemne suurune väike parasiit, mis levib inimeste hulgas kiiresti ja kergesti. Täi toitub inimese verest, süües 5 korda päevas, korraga 35-45 minutit. Täid ei ela ilma verd imemata üle 24-48 tunni. Ideaalkliima on täile temperatuur +30 C ja 70% niiskus. Täile on surmav temperatuur alla +22 C ja üle +44 C, seda aga mitte täi tingule, kes võib kammis või riietes säilitada eluvõimet kuu aega.

Mitu täid on tavaliselt peas? Tavaliselt on peas alla tosina elusa täi, kuid sadu tinge. Lemmikpiirkonnaks on kõrvatagused ja juustepiir kaelal. Emane täi muneb ööga 5-10 muna juuksejuurtele, kokku elu jooksul 100-350 muna, kleepides oma kehanõrega tingu ehk täimuna tugevalt juukse külge. Ting areneb täiskasvanud täiks 30-35 päeva, läbides kolm moondeperioodi. Madalal temperatuuril täi arenguperiood pikeneb. Noored täid peavad ellujäämiseks saama 24 tunni jooksul verd imeda, muidu nad hukkuvad.

Millised sümptomid on täide olemasolul? Tavaliselt on täid peas olnud juba kaks kuud, enne kui pea sügelemine annab märku, et midagi on korrast ära. Lükates juuksed lahku ja vaadates juukseid peanaha lähedal, on näha juuste küljes valkjaid tinge, tavaliselt just kõrvade taga ja kaelal. Peatäidest võib olla tingitud ka lümfisõlmede suurenemine kaelal ja kõrvade taga.

Kuidas täi levib? Täi ei lenda ega hüppa, levib vaid otsese kontaktiga nakatunud inimestelt, nende juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms. Ilma peremeheta jääb täi ellu kuni kaheks ööpäevaks. Tingud, mis on maha kukkunud, on veel 10 päeva elus, kui on sobiv temperatuur ja niiskus.

Kas koduloomadelt võib saada peatäi? Ei, loomadel on omad täid, mis inimesele ei levi ja inimese peatäi ei kohane ka koduloomadega. Nii ei ole ei kassidel ega koertel samasuguseid täisid nagu on inimese peatäi. Ainukese loomana võib inimese peatäi olla sigadel.

Kuidas käituda, kui leidsid lapse peas täid? Kõige sagedamini on täid 3-11 aastastel lastel, kuivõrd nad on kõige rohkem kehalises kontaktis teistega.

Ilma ravita täidest lahti ei saa.

• Määri juuksed apteegis saadavaga pedikuloosivastase peamäärdega vastavalt pakendis olevale infolehele või pese pedikuloosivastase šampooniga.

• Korista tolmuimejaga põrandad, vaibad, pehme mööbel, seejärel puhasta ja vaheta ka tolmuimejas tolmukott, kuna tingud, mis on maha kukkunud, on veel 10 päeva elus.

• Pese riideid võimalikult tulise veega.

• Kõik, mida pesta ei saa, nagu kaabud, paksud mantlid, aseta kaheks nädalaks suletud kilekotti.

• Kui sul on auto, siis ei tohiks unustada ka autos istmekatteid puhastada.

Vaata Tervisekaitseinspektsiooni kodulehekülg: http://www.tervisekaitse.ee/

Peatäide avastamisel lasteasutuses/koolis:

• Vanemad lähevad haige lapsega perearsti juurde, perearst määrab ravi, teeb järelkontrolli ja ütleb, kuna laps võib lasteaeda/kooli tagasi minna. Haige lapse vanematele soovitada kontrollida kõiki pereliikmeid;

• Kontrollida üle kõik rühma/klassi (soovitavalt ka muude rühmade/klaasi) lapsed ja nendega suhtlevad isikud;

• Teavitada juhtumist teisi vanemaid; • Kehtestada lasteaias/koolis perioodiline (vähemalt üks kord kuus) täikontroll;

• Lapsele, kes on lasteaiast/koolist olnud eemal üle ühe nädala on soovitatav teha lasteaeda/kooli taastulekul täikontroll.

Tervisekaitseinspektsioon 23.01.2008

Tagasi : Üles
www by c m a